Lorem ipsum
Class aptent taciti sociosqu ad litora
Головна » Статті » Зоологія » Черви

Волосатик

   Волосатики (лат. Nematomorpha, від грец. Νῆμα, родовий відмінок νῆματος ― нитка, μορφή ― форма) ― тип безхребетних тварин, личинки яких ведуть паразитоїдний спосіб життя. У викопному вигляді відомі з еоцену.

Будова

   Схожі з нематодами за формою тіла, наявністю псевдоцеля і тільки поздовжніх м'язових волокон, а також по кутикулярному покриву, відсутністю сегментації, будовою нервової і репродуктивної систем.

   Тіло волосоподібне (звідси народна назва «живий волос»). Забарвлення від білуватого до темно-бурого. Довжина дорослих волосатиків зазвичай 30-40 см, при цьому товщина не перевищує 2-5 мм. Рекорд довжини належить тропічному увазі Gordius fulgur Baird, чия довжина більше 2 м. У самців тіло коротше, ніж у самок, і задній його кінець загнутий або згорнутий в спіраль. Кутикула дуже товста. Нервова система з головним ганглієм, навкологлотковим кільцем і черевним стовбуром; всі її частини тісно пов'язані з епідермісом. Бічних і середніх валиків гіподерми немає. Порожнина тіла поділена на три порожнини: середню і дві бічних; за рахунок клітин, що вистилають їх стінки, розвиваються статеві залози (принаймні яєчники). Дорослі особини не харчуються; дегенерація (виродження) травної системи у них зайшла так далеко, що черв'як не здатний заковтувати їжу ― його глотка є щільною грудкою клітин. На задньому кінці знаходиться клоака ― загальна вивідна трубка для відходів травлення і статевих продуктів. Всі види роздільностатеві. Циліндричні гонади тягнуться майже по всій довжині тіла. Чоловічі і жіночі статеві органи парні; у самок, крім численних лопатевих яєчників, є парні матки і яйцеводи, що відкриваються в особливий виріст клоаки, з якої повідомляється і приймач насіння; у самців є парні насінні мішки і сім’япроводи, клоака їх може вивертатися.

Класифікація

   Тип включає 320 сучасних видів і ділиться на 2 класи:

 • Клас Nectonematoida. Морські, планктонні черви. Всього 4 види з роду Nectonema. Личинка паразитує на десятиногих ракоподібних.

 • Клас Gordioidea. Прісноводні види, об’єднані в 20 родів. Паразитують на комахах, павуках, багатоніжках.

    • Ряд Chordodea:

       • Chordodidae

          • Chordodes — Dacochordodes — Euchordodes — Neochordodes — Pantachordodes — Pseudochordodes — Spinochordodes

       • Parachordodidae (або Parachordodinae в складі Chordodidae)

          • Beatogordius — Gordionus — Parachordodes — Paragordionus — Semigordionus

       • Paragordiidae (або Paragordiinae в складі Chordodidae)

          • Paragordius (Paragordius obamai, Paragordius tricuspidatus)

      • Spinochordodidae

          • Spinochordodes

    • Ряд Gordea

       • Gordiidae

          • Acutogordius — Gordius

   Поширені волосатики по всьому світу. Дорослі особини зазвичай живуть в дрібних прісних водоймах, однак виявити їх досить складно, так як тривалість їхнього життя невелика ― 2-4 тижні. Найлегше знайти клубки (гордієві вузли), в які ці черв'яки звиваються під час розмноження. Деякі види обвиваються навколо гілок, каменів на дні. Присутність волосатиків у водоймі може вважатися ознакою чистої, добре збереженої води.

   На території Росії дуже звичні волосатики роду Gordius (L.) 1758, Paragordius (Camerano) 1897 і ін.

Життєвий цикл

   Дорослі черви ― вільноплаваючі тварини. Запліднення внутрішнє, самки відкладають до мільйона яєць у вигляді довгих білих шнурів, зазвичай прикріплюємих до водних рослин. При спарюванні багато черв'яків звиваються в справжні «гордієвих вузли»; звідси назва Gordius, дана Карлом Ліннеєм. З яєць через 15-80 днів (залежить від температури води) виходять личинки.

   Личинки розміром близько 50-150 мікрон можуть активно проникати в господарів, або потрапляють в нього разом з їжею і потім проходять крізь стінку кишки в порожнину тіла. Якщо заразити господаря не вдалося, личинки можуть інцистуватися на рослинах або інших занурених у воду предметах, залишаючись інвазійними до декількох місяців. У разі, якщо личинка вражає невідповідного господаря, вона також може інцистуватися в його порожнині тіла і зберігатися там до тих пір, поки першого господаря не з'їсть новий ― хижа комаха. У порожнині тіла відповідного господаря личинка активно росте і розвивається в дорослу особину. Перед закінченням розвитку нематоморфи впливають на поведінку свого господаря, змушуючи його прагнути до води. У водоймі волосатик вибирається назовні, пробуравлюючи покриви хазяїна, після чого той зазвичай гине. Паразитують найчастіше в наземних комахах ― прямокрилих, жужелиць, мертвоїдів.

   Повний цикл розвитку займає близько 18 місяців. Волосатики зустрічаються як псевдопаразити у риб, равликів, дрібних ракоподібних, навіть у людини і домашніх тварин.

Кінський волос

   Ще Конрад Геснер у своїй «Природній історії» (XVI ст.) писав: «Деякі вважають, що це оживший у воді волос з кінського хвоста, але це малоймовірно». За народним повір'ям, волосатики можуть впроваджуватися в шкіру людини під час купання; зазвичай в п'яту. Після цього черв'як виїдає нутрощі людини або «доходить до серця». Насправді, це марновірство; волосатики, незважаючи на свій вид, безпечні для людей. Люди можуть випадково проковтнути їх личинки і цисти, проте в людях вони не паразитують.

 



Джерело: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B8
Категорія: Черви | Додав: khronosuranovich (03.07.2016)
Переглядів: 541 | Теги: круглі черви, паразити, Зоологія, тварини | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar