Lorem ipsum
Class aptent taciti sociosqu ad litora
Головна » Статті » Зоологія » Черви

Стеблова нематода цибулі

   Стеблова нематода цибулі, або дітіленх стебловий (цибульний-часникова раса) ― поліфаг, облігатний ендопаразит, паразитує тільки на живій тканині рослин. Нападає на стеблові і листові частини, включаючи бульби і цибулини. Може жити в насінні. Коріння майже не вражає. Розвиток неповний. Розмноження двостатеве. Тривалість розвитку генерації при +15 °C триває від 19 до 23 діб.

Морфологія

   Тіло при фіксації нагріванням розпрямляється або злегка вентрально згинається. Тіло тонке і струнке, у самців і самок з двох кінців трохи звужене. Бічне поле становить від 1/3 до ¼ ширини тіла на рівні кардіального бульбуса, складається з 4 інцізур, шириною 4-5 мкм.

   Головна шапочка відокремлена від тіла і вужче тіла у своєї основи. Розмір ― 2,5-3,0 х 5,0-7,0 мкм.

   Стилет тонкий, його конічна частина дорівнює циліндричній.

   Впадіння протоки дорсальної залози стравоходу ― на відстані 1-3 мкм від основи стилета.

   Прокорпус циліндричний, в місці з'єднання з метакорпусом звужується. Метакорпальний бульбус овальної форми, займає дві третини ширини тіла на своєму рівні.

   Істмус вузький. Нервове кільце розташоване трохи позаду середини істмуса.

   Видільна пора ― на рівні передньої половини кардіального бульбуса.

   Гемізонід знаходиться на 7-13 мкм попереду видільної пори. Його довжина ― 5-10 мкм.

   Кардіальний бульбус розвинений добре і на кордоні з кишечником утворює пряму або злегка косу лінію. Кишечник напівпрозорий, іноді гранульований.

Статевий диморфізм

   Самка. Довжина тіла ― 1,1-1,8 мм, ширина ― 20-40 мкм. Гермінативна клітина гонади у найбільш великих особин досягає основи метакорпального бульбуса. Оогонії в гермінативній зоні розташовані в 2-3 ряди, в зоні росту ооцити лежать однорядно. Відстань від головного кінця до клапана бульбуса ― 67-78 мкм. Довжина стравоходу ― 175-208 мкм. Відстань від головного кінця до гермінативної клітини гонади сильно варіює і становить 132-363 мкм.

   Сперматеки мішкоподібної форми, сперматозоїди круглі.

   Преутеральна залоза відносно коротка, число клітин постійне і дорівнює 24.

   Матка м'язова. Яйця в матці в два рази довше ширини тіла. Губи вульви трохи виступають. Щілина вульви довжиною 17-23 мкм. Задня матка дорівнює або злегка коротше відстані від вульви до ануса. Анус і ректум яскраво виражені.

   Хвіст конічний, з притупленим кінчиком.

   Самець. Довжина тіла ― 1,2-1,5 мм. Ширина ― 24-34 мкм. Статева трубка пряма, але значно коротше, ніж у самки, і не досягає основи стравоходу. Довжина статевої трубки ― 602-1076 мкм. Відстань від головного кінця до гермінативної клітини гонади ― від 159 до 207 мкм. Основа спікул шириною 4-6 мкм. Бурса розвинена добре. Починається на рівні спікул і не досягає кінчика хвоста, залишаючи його вільним.

   Яйце. Розмір ― 67-88 х 25-34 мкм. Відношення довжини до ширини ― 2,5: 3,0.

   Личинка. Тільки вилуплені личинки довжиною близько 0,3 мм. Розміри личинки четвертої стадії: довжина ― 0,96-1,28 мм, ширина ― 17-25 мкм.

Розвиток

   Імаго інвазійні, нападають на стеблові і листові частини рослин, включаючи цибулини, можуть мешкати в насінні. Коріння практично не пошкоджуються. Нематоди впроваджуються в рослину-господаря через продихи. У живих тканинах відбувається розмноження і розвиток. Розселяються нематоди шляхом пересування в ґрунті (активно) або з ґрунтом, знаряддями праці і рослинами (пасивно), які переносяться людиною з одного поля на інше.

   Тривалість життя самки ― 45-75 днів. Нематоди дуже рухливі і легко піднімаються з глибини до 1,5 метрів. Дистанцію в 10 см стеблова нематода лука долає за 3 години.

   Нематоди здатні зберігатися на цибулинах в період зберігання. Температура зберігання цибулин сильно впливає на виживання нематод. При +21 °С через 7 років гинуть всі стеблові нематоди, а при + 2-4 °С 78% популяції залишаються життєздатними. Стеблові нематоди стійкі до холоду і в преімагіальній стадії здатні протягом 20 хв. витримати обробку температурою -80 °C.

   Період спарювання. Самка відкладає 200-400 яєць за все життя, в середньому 8-10 штук щодня. Яйцекладка починається при температурі + 1-5 °C, досягає свого максимуму при + 13-18 °C і припиняється при + 36 °C.

   Яйце. Тривалість ембріонального розвитку залежить від температурних умов і вологості навколишнього середовища.

   Личинка. При температурі +15 °C перша личиночна стадія розвивається за 5-5,5 діб з моменту яйцекладки, друга ― за 2-2,5 діб, третя ― за 3-3,5 діб, четверта ― за 4-5 діб. Личинки різного віку інвазійні. Основною стадією, яка переживає несприятливі умови, є личинка четвертого віку (остання преімагіальная стадія). Личинки старших вікових груп здатні виповзати із загиблих рослин для пошуку нових господарів.

   Імаго. Самки і самці з'являються через 9-11 діб після вилуплення личинки з яєчної оболонки. Самки приступають до яйцекладки через 3-7 днів після останньої линьки.

   Особливості розвитку. Весь цикл розвитку протікає в тканинах рослини-господаря. Загальна тривалість розвитку генерації при +15 °C становить 19-23 дня. За вегетаційний період розвивається 4-6 поколінь. Вони слідують один за одним з інтервалом в 3-5 тижнів в залежності від температури.

   У захищеному ґрунті під час відсутності рослини-господаря при температурі + 3-5 °C зберігаються до 18 місяців. Встановлено здатність нематоди впадати в анабіоз при зниженні вологості на тривалий час ― до 23 років і більше.

   У природних умовах шкідник виживає в рослинних рештках до 6-12 місяців або навіть до трьох років. Шкідник зберігається в тканинах зимуючих рослин і сухих рослинних рештках.

   Стеблова нематода лука і часнику мешкає переважно на важких ґрунтах.

Морфологічно близькі види

   За морфологією (зовнішнім виглядом) імаго до описуваного виду близька Стеблова нематода картоплі (Ditylenchus destructor). Основні відмінності: шість бічних ліній, округлена форма кінчика хвоста, харчові залози лопастеподібно перекривають початок кишки, яєчник не досягає стравохідних залоз, ооцити розташовані в 2-3 ряди і тільки в середині ― один ряд, довжина задньої матки ― близько 3/4 відстані від вульви до ануса.

   Розрізняють близько 20 трофічних рас стеблової нематоди (Ditylenchus dipsaci), ряд авторів схильний вважати їх самостійними видами. Однак морфометричні дослідження не виявили відмінностей між деякими расами. Прийнято розглядати Ditylenchus allii, Ditylenchus phloxidis, Ditylenchus fragariae, Ditylenchus trifolii, Ditylenchus Sonchophila як синоніми до стеблової нематоди цибулі (Ditylenchus dipsaci).

Географічне поширення

   Стеблова нематода цибулі широко поширена в Середній Європі. Ареал шкідника охоплює також Великобританію, Скандинавію, Іспанію, Португалію, Італію, Балканські країни, Туреччину, Північну і Південну Африку, Австралію, США, Канаду, Аргентину і Бразилію. В Росії зустрічається повсюдно на важких ґрунтах.

Шкідливість

   Стеблова нематода цибулі викликає дітіленхоз цибулі та часнику. В уражених рослин спостерігається спочатку потовщення і викривлення листя, пізніше вони жовтіють і обвисають. Внутрішні лусочки цибулин розм'якшуються, стають пухкими і загнивають. У часнику на листках викривлень і потовщень не спостерігається, але вони жовтіють і відмирають. Ці ознаки часто плутають з ураженням цибулевою мухою Delia antique. Уражені цибулини часнику стають пухкими і непридатними для розмноження.

   Економічний поріг шкідливості становить 20 особин на 1 кг ґрунту. При такому співвідношенні обробляти цибулю не рекомендується.

Заходи боротьби

Агротехнічні заходи

  1. Використання здорового посадкового матеріалу.
  2. Дотримання правильного температурного режиму при зберіганні цибулин ― нижче + 4 ° C або вище + 30 ° C.
  3. Використання протинематодної сівозміни з ротацією 3-4 роки.

Механічний спосіб боротьби

   Вимочування насіннєвого матеріалу (цибулин) в воді з подальшою обробкою формаліном.

Хімічний спосіб

  1. Обробка посадкового матеріалу цибулин і насіння нематицидами.
  2. Обробка ґрунту нематицидами. 

Пошкодження 



Джерело: http://www.pesticidy.ru/pest/ditylenchus_dipsaci
Категорія: Черви | Додав: khronosuranovich (02.07.2016)
Переглядів: 951 | Теги: круглі черви, паразити, Зоологія, тварини | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar